- Home
- ยป
- Our Products
- »
- 3 mm Antique Series Door Kit
3 mm Antique Series Door Kit
Leading Manufacturer of 3mm antique door kit and ss door kit from Rajkot.
3mm Antique door kit
Product Price: Rs 2,298 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 38 Set
Product Brochure
Product Details:
| Kit Type | Latch With Lock |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matt Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable Door Material | Metal Door |
| Lock Type | Mortise Lock |
| Door Thickness | 35 mm |
| Aldrop Size (in inch) | 10", 12", 14" |
| Rod Thickness (in mm) | 14 mm, 16 mm |
| Finish Type | Steel |
| Aldrop Thickness | 3mm |
Additional Information:
- Item Code: 3mmAntique-01
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Door Kit
Product Price: Rs 2,298 / SetGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS202 |
| Aldrop Length Inch | 8" TO 16" |
| Type Of Packaging | SINGLE PIECE PACKING |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
Additional Information:
- Item Code: 3mm-Antique-02
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Door Kit
Product Price: Rs 2,298 / SetGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS202 |
| Aldrop Length Inch | 8" TO 16" |
| Type Of Packaging | SINGLE PIECE PACKING |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
Additional Information:
- Item Code: 3mm-Antique-03
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Door Kit
Product Price: Rs 2,298 / SetGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS202 |
| Aldrop Length Inch | 8" TO 16" |
| Type Of Packaging | SINGLE PIECE PACKING |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Door Kit
Product Price: Rs 2,298 / SetGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Lock Type | Without Lock |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS202 |
| Aldrop Length Inch | 8" TO 16" |
| Type Of Packaging | SINGLE PIECE PACKING |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
Additional Information:
- Item Code: 3mm-Antique-05
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Door Kit
Product Price: Rs 2,298 / SetGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS202 |
| Aldrop Length Inch | 8" TO 16" |
| Type Of Packaging | SINGLE PIECE PACKING |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
Yes! I am InterestedRequest A Callback