- Home
- »
- Our Products
- »
- 3mm Regular Series Door Kit
3mm Regular Series Door Kit
Providing you the best range of 3mm regular laher door kit 04, 3mm regular four line door kit 11, square dot door handle, three line door handle, line door handle and two line door handle with effective & timely delivery.
3MM Regular Laher Door Kit 04
Product Price: Rs 1,598 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Kit Type | Sliding Door Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Furniture |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Lock Type | Without Lock |
| Door Thickness | all door |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Type Of Packaging | Box |
| Application | Kitchen Door, Office Door, Room Door, Bathroom Door, Main Door |
| Packaging Size | Single Piece |
| Colour | Silver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3MM Regular Four Line Door Kit 11
Product Price: Rs 1,598 / NumberGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable For | Door Fitting |
| Mounting Type | Door Mount |
| Rod Thickness | 3 mm |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
| Color | Silver |
| Type Of Packaging | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Square Dot Door Handle
Product Price: Rs 1,598 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Plate Type | Lock Plate |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Nickel Finish |
| Usage/Application | Home |
| Plate Length | 150 mm |
| Color | White |
| Door Type | Wooden Door |
| Door Thickness | 25–35 mm |
| Ideal For | Exterior Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Three Line Door Handle
Product Price: Rs 1,598 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Length | 900 mm (36 in) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Interior Door |
| Usage/Application | Office |
| Finish | Polished SS (CP) |
| Color | Silver |
| Handle Shape | D-Shape |
| Finish Type | Nickel |
| Country of Origin | Made in India |
| Styles | Levers |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
- Item Code: 3mmRegular10
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Line Door Handle
Product Price: Rs 1,598 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Chrome |
| Handle Type | Pull Handle |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Chrome Finish |
| Ideal For | Exterior Door |
| Lock Type | Cylinder Lock (CY) |
| Color | Silver |
| Handle Size | 200 mm (8 in) |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Two Line Door Handle
Product Price: Rs 1,598 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Length | 300 mm (12 in) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Exterior Door |
| Usage/Application | Office |
| Finish | Satin SS |
| Color | Silver |
| Handle Shape | H-Shape |
| Finish Type | Nickel |
| Application | Main Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Styles | Levers |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cadbury Door Handle
Product Price: Rs 1,598 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Ideal For | Exterior Door |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Home |
| Color | Silver |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish Type | Nickel |
| Styles | Levers |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback