- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Door Handle
Door Handle
We are a leading Manufacturer of ss main door handle, golden cabinet handle, silver door handle, main door handle, 19mm heavy-01 aldrop and door pull handle from Rajkot, India.
Ss Main Door Handle
Product Price: Rs 420 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Handle Set Configuration | Handle Set Only |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Satin / Matt |
| Size | 8", 10", 12" |
| Ideal For | Exterior Door |
| Color | brass antique, t/t |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | door |
| Brand | glister |
| Steel Grade | 202 |
Size6, 8", 10", 12"
Finish Brass Antique, T/T, MATT
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Golden Cabinet Handle
Product Price: Rs 300 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size (Hole to Hole) | 128 mm (5 in) |
| Material | Zinc Alloy |
| Finish Type | rose gold matt wenge |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish | Chrome Plated (CP) |
| Color | rose gold |
| Type | Pull Handle |
| Brand | glister |
| Size/Dimension | 96mm to 288mm |
| Packaging Size | 10 - 20 Pieces |
| Packaging Type | single piece packing with screw |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Silver Door Handle
Product Price: Rs 2,514 / SetGet Best Price
Product Details:
| Handle Set Configuration | Handle Set Only |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Satin / Matt |
| Ideal For | Exterior Door |
| Usage/Application | Office |
| Color | Silver |
| Finish Type | Nickel |
| Material Grade | SS 202 |
| Diameter | 32 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Styles | Levers |
| Packaging Size | 10 - 20 Pieces |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
- Item Code: Metalic01
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Main Door Handle
Product Price: Rs 850 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | Zinc |
| Usage/Application | Home |
| Handle Type | Pull Handle |
| Color | Brown |
| Brand | GLISTER |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
19mm Heavy-01 Aldrop
Product Price: Rs 1,934 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 90 Piece
Product Details:
| Material Grade | SS 202 |
| Bar Length | 6 inch |
| Finish | Matt |
| Ideal For | Exterior Door, Interior Door |
| Rod Diameter | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable Door | Wooden Door, UPVC Door |
| Application Area | Main Door |
| Aldrop Size (in inch) | 10", 16", 12", 14", 8" |
| Rod Thickness (in mm) | 19mm |
| Finish Type | Steel |
| Brand | glister |
| Packaging Size | 50 - 100 Pieces |
Aldrop 19mm :8",10",12",14"
Latch 12 mm:8", 10", 12"
Handle 5 mm:8"
Door kit:10', 12'
Additional Information:
- Item Code: 19mm-Heavy-01
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Door Pull Handle
Product Price: Rs 420 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6", 8", 10", 12" |
| Length | 300 mm (12 in) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Interior Door |
| Finish | Satin SS |
| Color | ss |
| Handle Shape | H-Shape |
| Finish Type | Nickel |
| Application | Main Door |
| Usage/Application | handle |
| Brand | glister |
| Steel Grade | 202 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Main Door Handle
Product Price: Rs 420 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | glister |
| Ideal For | Exterior Door |
| Handle Type | Pull Handle |
| Usage/Application | door |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6", 8", 10", 12" |
| Finish Type | brass antique, t/t |
| Steel Grade | 202 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lock Cylinder
Product Price: Rs 1,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Profile Type | Euro Profile |
| Cylinder Size | 60 mm |
| Locking Mode | Key Both Sides |
| Finish | SS Finish |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Keys Included | 2 Keys |
| Key Type | Normal Key |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback