- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Plantinum Series Door Kit
Plantinum Series Door Kit
Leading Manufacturer of platinum silver door kit, platinum door kit, black door handle, platinum blue door kit, platinum orange door kit and golden door handle from Rajkot.
Platinum Silver Door Kit
Product Price: Rs 1,206 / SetGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable For | Door Fitting |
| Suitable Door Material | Metal Door |
| Size | 5MM |
| Lock Type | Without Lock |
| Door Thickness | 30 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 202 |
| Tower Bolt Length | 6" |
| Type Of Packaging | Box |
| Aldrop Length Inch | 10" |
| Rod Thickness | 16MM |
| Packaging Size | Single Piece |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Platinum Door Kit
Product Price: Rs 1,206 / KitGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Door Closer Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Glossy Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable For | Door Fitting |
| Suitable Door Material | Wooden Door, Glass Door, Flush Door, Aluminium Door |
| Lock Type | Door Lock |
| Door Thickness | 45 mm |
| Tower Bolt Length | 6 inch |
| Grade | 202 ss |
| Aldrop Length Inch | 10 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | Single Piece |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Door Handle
Product Price: Rs 1,206 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Exterior Door |
| Usage/Application | Home |
| Size (Center to Center) | 300 mm (12 inch) |
| Color | Silver |
| Finish | Glossy (Chrome) |
| Finish Type | Nickel |
| Country of Origin | Made in India |
| Styles | Levers |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Platinum Blue Door Kit
Product Price: Rs 1,206 / KitGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable For | Door Fitting |
| Suitable Door Material | Metal Door |
| Size | 5 mm |
| Lock Type | Without Lock |
| Door Thickness | 30 mm |
| Aldrop Length Inch | 10" |
| Tower Bolt Length | 6" |
| Type Of Packaging | Box |
| Rod Thickness | 16 mm |
| Color | Silver |
| Packaging Size | Single Piece |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Platinum Orange Door Kit
Product Price: Rs 1,206 / KitGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Size | 5MM |
| Grade | 202 |
| Suitable For | Door Fitting |
| Aldrop Length Inch | 10" |
| Rod Thickness | 16MM |
| Packaging Size | Single Piece |
| Tower Bolt Length | 6" |
| Type Of Packaging | Box |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Golden Door Handle
Product Price: Rs 1,206 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Length | 300 mm (12 in) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Exterior Door |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Satin SS |
| Color | Gold |
| Handle Shape | H-Shape |
| Finish Type | Nickel |
| Application | Main Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Styles | Levers |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Platinum Golden Door Kit 06
Product Price: Rs 1,206 / KitGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Usage/Application | Door Fittings |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Type Of Packaging | Box |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
| Model Number | Plantinum06 |
| Colour | Silver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback