- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Magic Series Door Kit
Magic Series Door Kit
Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer antique magic 01 brass door kit, antique magic 04 brass door kit, antique magic 05 brass handle, antique magic 07 brass door kit, antique magic 08 brass door handle and antique magic 10 brass door kit.
Antique Magic 01 Brass Door Kit
Product Price: Rs 4,504 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material | SS |
| Finish | SS Finish |
| Suitable For | Door Fitting |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Size | 5MM |
| Lock Type | Mortise Lock |
| Door Thickness | 30 mm |
| Brand | GLISTER |
| Rod Thickness | 16MM |
| Color | BRASS ANTIQUE |
| Packaging Size | <10 Piece |
| Model Name/Number | MAGIC SERIES DOOR KIT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: Magic01
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Antique Magic 04 Brass Door Kit
Product Price: Rs 4,504 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Hardware Type | Door Handle |
| Material | Brass |
| Finish | Antique Brass |
| Suitable For | Door Fitting |
| Size | 4 inch |
| Door Type | Manual |
| Suitable Door | Aluminium Door, Wooden Door, Metal Door |
| Application Area | Residential |
| Color | Brown |
| Packaging Size | <10 Piece |
| Model Name/Number | Magic04 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Antique Magic 05 Brass Handle
Product Price: Rs 4,504 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Brass |
| Finish | Polished |
| Handle Type | Mortise on Plate |
| Size (Overall Length) | 450 mm (18 in) |
| Design Theme | Rajwadi |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Product/Service Code | Magic 05 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Antique Magic 07 Brass Door Kit
Product Price: Rs 4,504 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Hardware Type | Door Handle |
| Kit Type | Latch Kit |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | SS Finish |
| Suitable For | Door Fitting |
| Handle Type | Pull Handle |
| Size | 6 inch |
| Suitable Door Material | Wooden Door, Metal Door |
| Door Type | Manual |
| Size (Overall Length) | 450 mm (18 in) |
| Suitable Door | Wooden Door, Aluminium Door |
| Design Theme | Antique |
| Application Area | Residential, Commercial |
| Door Thickness | 30 mm |
| Lock Type | Without Lock |
| Rod Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Door Mount |
| Color | Black |
| Packaging Size | <10 Piece |
| Model Name/Number | Magic07 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Antique Magic 08 Brass Door Handle
Product Price: Rs 4,504 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Brass |
| Finish | Polished |
| Handle Type | Pull Handle |
| Size (Overall Length) | 450 mm (18 in) |
| Design Theme | Rajwadi |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Product/Service Code | Magic08 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Antique Magic 10 Brass Door Kit
Product Price: Rs 4,504 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Hardware Type | Door Handle |
| Finish | Polished Brass |
| Size | 4 inch |
| Suitable Door | PVC Door, Wooden Door, Aluminium Door |
| Finish Type | Gold |
| Application Area | Commercial, Residential |
| Rod Thickness | 5 mm |
| Color | Golden |
| Mounting Type | Door Type |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback