- Home
- »
- Our Products
- »
- 3mm Premium Series Door Kit
3mm Premium Series Door Kit
Manufacturer of a wide range of products which include 3 mm premium series 02 door kit, 3 mm premium 05 door kit, 3 mm premium 01 door kit and 3 mm premium 06 door kit.
3 mm Premium Series 02 Door Kit
Product Price: Rs 1,686 / KitGet Best Price
Product Details:
| Fitting Type | Handle |
| Material | Zinc |
| Finish | SS Matt |
| Door Type | Metal Door |
| Door Thickness | 30–35 mm |
| Usage | Bathroom Door, Main Door, Bedroom Door |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Type Of Packaging | Box |
| Rod Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
| Colour | Silver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 mm Premium 05 Door Kit
Product Price: Rs 1,686 / KitGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Door Closer Kit |
| Material Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Suitable For | Door Fitting |
| Suitable Door Material | Metal Door, Wooden Door, Flush Door |
| Door Type | Manual |
| Lock Type | Without Lock |
| Door Thickness | 30 mm |
| Mounting Type | Door |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 mm Premium 01 Door Kit
Product Price: Rs 1,686 / KitGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Door Closer Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Suitable Door Material | Flush Door, Wooden Door, Metal Door |
| Lock Type | Without Lock |
| Door Thickness | 30 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Type Of Packaging | Box |
| Packaging Size | 50 - 100 Pieces |
| Rod Thickness | 3 mm |
| Packaging Type | Box |
| Colour | Silver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 mm Premium 06 Door Kit
Product Price: Rs 1,686 / KitGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Door Closer Kit |
| Hardware Type | Door Handle |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | SS Finish |
| Suitable For | Windows |
| Suitable Door Material | Flush Door, Metal Door, Wooden Door |
| Size | 5 inch |
| Lock Type | Without Lock |
| Suitable Door | Glass Door, Aluminium Door, Wooden Door |
| Door Thickness | 35 mm |
| Application Area | Residential, Commercial |
| Rod Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Door |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
| Model Name/Number | Premium06 |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback