- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Aluminum Tower Bolt
Aluminum Tower Bolt
Pioneers in the industry, we offer aluminium tower bolt, stainless steel tower bolt, 10mm tower bolt and baby latch tower bolt from India.
Aluminium Tower Bolt
Product Price: Rs 15 / InchGet Best Price
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Suitable For | Door Fitting |
| Finish Type | SS, ANTIQUE BRASS |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Rod Thickness | 8 mm |
| Brand | GLISTER |
Additional Information:
- Item Code: TB07
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aluminium Tower Bolt
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 4 Inch |
| Suitable For | Door Fitting |
| Material | alluminium |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Rod Thickness | 8 mm |
| Brand | GLISTER |
Additional Information:
- Item Code: TB08
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Tower Bolt
Product Price: Rs 25 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | SS Glossy |
| Size | 4" TO 10" |
| Suitable For | Door Fitting |
| Material | SS |
| Finish Type | ALL FINISH |
| Usage/Application | DOOR |
| Bolt Type | Straight |
| Application | Wooden Door |
| Rod Thickness | 10 mm |
| Mounting | Concealed |
| Quantity Per Pack | SINGLE PIECE PACKING |
| Brand | GLISTER |
Additional Information:
- Item Code: TB09
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10mm Tower Bolt
Product Price: Rs 17 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Details:
| Length | 75 mm (3 in) |
| Material | Aluminium |
| Finish | Anodized |
| Type | Straight Tower Bolt |
| Size | 4 inch |
| Suitable For | Door Fitting |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Bolt Type | Straight |
| Application | Wooden Door |
| Rod Thickness | 10 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Style | Concealed |
| Model Name/Number | TB-10 |
| Brand | Glister |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
- Item Code: TB10
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Baby Latch Tower Bolt
Product Price: Rs 320 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 400 Piece
Product Details:
| Size (in inches) | 4" |
| Material | Aluminium |
| Latch Opening Action | Lift & Turn |
| Locking/ Non-Locking | Locking |
| Latch Material | Aluminium |
| Latch Finishing | Black Powder Coated, Aluminium |
| Rod Thickness (in mm) | 12 mm |
| Finish Type | Steel, Black |
Additional Information:
- Item Code: TB-11
Yes! I am InterestedRequest A Callback