- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Metalic Series Door Kit
Metalic Series Door Kit
Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer s s hardware door kits, door handle lock and ss casting aldrops.
S S Hardware Door Kits
Product Price: Rs 2,514 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Kit Type | Latch Kit |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | SS Finish |
| Rod Thickness | 16 mm |
| Finish Type | Steel |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Size | 8 |
| Design | Unique Design |
| Packaging Size | 10 - 20 Pieces |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Silver |
- Aldrop 16 mm :8",10",12",14"
- Latch 12 mm:8", 10", 12"
- Handle 5 mm:8"
- Door kit:10', 12'
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Door Handle Lock
Product Price: Rs 2,514 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Handle Size | 8 inch (203 mm) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Lock Type | Key-Latch (Entrance) |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
- Aldrop 16 mm :8",10",12",14"
- Latch 12 mm:8", 10", 12"
- Handle 5 mm:8"
- Door kit:10', 12'
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Casting Aldrops
Product Price: Rs 400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Bar Length | 8 inch |
| Finish | Matt |
| Finish Type | Steel |
| Size | 10 |
| Suitable Door | Metal Door |
| Design | Unique Design |
| Application Area | Room Door |
| Packaging Size | Single Piece |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Silver |
| Rod Thickness | 16 mm |
| Rod Diameter | 12 mm |
- Aldrop 16 mm :8",10",12",14"
- Latch 12 mm:8", 10", 12"
- Handle 5 mm:8"
- Door kit:10', 12'
Yes! I am InterestedRequest A Callback